A kutyákról általában
A kutyák a farkasoktól származnak (génállományuk 99%-a azonos), és mint a kutyafélék általában, ők is falkaállatok - ebből adódóan rendkívül sokrétű kommunikációs eszköztárral rendelkeznek és hierarchikus felépítés jellemzi társadalmukat. Minden falkában kialakul egy rangsor, melynek élén a falkavezér áll. Ez a fajta társadalmi felépítés a kulcsa egy falka fennmaradásának és biztonságos létezésének. A háziasított kutyák esetében a falkát az emberi család alkotja, beleértve az egyéb háziállatokat is (pl. macska). Ahhoz, hogy a kutya kiegyensúlyozott legyen, biztonságban érezze magát, és így harmonikus kapcsolatban tudjon élni gazdáival és más fajokkal, szüksége van egy falkavezérre, és tisztában kell lennie a falkában betöltött pozíciójával és szerepével.
A kutyák számos módon kommunikálnak egymással, illetve környezetükkel:
- • Energia útján (minden kutya más energiaszinttel rendelkezik és leggyakrabban ez alapján határozzák meg egymás között a rangsort)
- • Hangok útján (ugatás, vonyítás stb)
- • Kémiai úton (pl. jelölés során a vizeletükkel feromonokkal teli illatanyagokat hagynak hátra, melyek rengeteg információval szolgálnak a többi kutya számára)
- • Vizuálisan (pl. különböző testtartások, szemkontaktus stb.)
- • Tapintással (pl. harapás)